Forsiden UiO Det medisinske fakultet
print logo

Mobilisering for globale helseutfordringer

Hvordan bør politikere handle for å fremme helse i internasjonalt perspektiv?

Utenriksminister Jonas Gahr Støre åpnet seminaret om globale helseutfordringer 3. februar 2012.
Foto: Anbjørg Kolaas, UiO

Utenriksminister Jonas Gahr Støre åpnet seminaret om globale helseutfordringer 3. februar 2012.

Foto: Anbjørg Kolaas, UiO

Utenriksminister Jonas Gahr Støre åpnet nylig seminaret til kommisjonen for "Global Governance for Health", som skal lage en rapport om hvordan politikere kan ta hensyn til helse når de fatter sine avgjørelser.

Gahr Støre støtter aktivt opp om den akademiske kommisjonen.

– Dette er noe vi trenger for å bli klokere og mer handlingsrettet, uttalte han.

UiO-rektor Ole Petter Ottersen leder kommisjonen, som er et samarbeid mellom tidsskriftet The Lancet, Universitetet i Oslo og Harvard Institute of Global Health.

Helsens betydning for demokrati

– Utenrikspolitikkens mål er å gjøre innenrikspolitikken mulig. Vi må derfor satse på helse, sa Gahr Støre.

Han påpekte at helse ikke bare er relevant for helseprofesjonene, men er alles anliggende. Støre var nylig i Myanmar, et land preget av en enorm skjevfordeling, prekær mangel på tilgjengelige helsetjenester, interne konflikter  - og manglende demokrati. 

– Hvis dette landet skal lykkes i overgang til demokrati, er de nødt til å få råd om hvordan de bygger et helsevesen. Myndighetene ber innstendig om råd og kompetansebygging på mange områder, helse er et av dem, sa Gahr Støre.

– Folk som bor i flyktningleirene må se at våpenhvile er positivt for dem, ved å få grunnleggende helsetilbud, slik som fødselshjelp og vaksiner.

Gahr Støre avsluttet med å si at han skulle videre til statstrådsmøte for å få vedtatt første stortingsmelding om global helse.

Rektor Ole Petter Ottersen og Jonas Gahr Støre.
 

Foto: Anbjørg Kolaas, UiO

UiO satser på global helse

Hvorfor skal akademia engasjere seg i denne problemstillingen?

– Komplekse problemstillinger gjør at vi trenger kompetanse fra ulike fagområder, det er derfor nødvendig å jobbe tverrdisiplinært, sa Ottersen.

Han håper at alle fagområdene vil være bedre representert på neste møte om globale helseutfordringer.

Global helse er et stort tema og kommisjonen har en utfordring med å begrense problemstillingen.

– Kommisjonen skal ikke forsøke å dekke ethvert tema som angår styringsmekanismer for global helse, men ta for seg et område hvor vi kan gjøre en forskjell. Dette må vi tenke på når vi foreslår handlingstiltak, sa Desmond McNeill, en av de norske representantene i kommisjonen.

Ved snakk om global styring er det lett å fokusere på de globale aktørene.

– Vi har en stor jobb å gjøre med å snu fokuset ned der livet leves og ikke bare fokusere på globale institusjoner og donorer. Vi må få det øverste nivået til å lytte til dem de skal skape bedre helse for, sa leder for kommisjonens ressursgruppe, Sidsel Roalkvam.

Engasjerte studenter

Unni Gopinathan presenterte en skyggekommisjon som studentene oppretter, for å komme med innspill til kommisjonen underveis i prosessen.

Foto: Anbjørg Kolaas, UiO

Også studentene viste sitt engasjement på seminaret.

Unni Gopinathan, tidligere leder for verdensorganisasjonen for medisinstudenter, presenterte studentenes syn på global helse. De lager nå en skyggekommisjon som skal følge kommisjonens arbeid hele veien og komme med egne analyser. Ønsket er å utfordre hovedkommisjonens betraktninger og være et friskt pust gjennom prosessen.

Forslag til kommisjonen

Etter flere interessante presentasjoner avsluttet seminaret med diskusjoner hvor deltakere i salen deltok aktivt. Kommisjonen ønsker å motta flere kommentarer og forslag fra både institusjoner og privatpersoner. De har derfor bedt folk om å sende inn submissions, som blir publisert på nettsiden til kommisjonen.

Nasjonalt samarbeid

Rune Nilsen, instituttleder ved Senter for Internasjonal helse, UiB oppsummerte dagen.

– Det er en ganske utrolig at et så viktig tema har blitt løftet med kommisjonen. Dette er forankret på den største utdanningsinstitusjonen i Norge, som nå har laget et nettverk med andre institusjoner. At rektor sitter her hele dagen og at studentgruppen har tatt initiativ til en skyggekommisjon, det viser den mest verdifulle spennvidden. Vi har vært innom mange viktige spørsmål som kommisjonen skal filtrere, avsluttet han.

Av Anbjørg Kolaas
Publisert 15. feb. 2012 11:09