Menn er overrepresentert på selvmordsstatistikken og underrepresentert som pasienter
Over 70 prosent av de som tok sitt eget liv i Norge i 2019 var menn, men færre menn enn kvinner oppsøker hjelp i kriser. Hvorfor er det sånn? Og hva kan gjøres med det?
Temaet vil bli diskutert i en panelsamtale på 11. nasjonale konferanse om selvmordsforskning og -forebygging den 19. og 20. mai i år.

Blant paneldeltakerne er Dag Furuholmen, psykiater og forfatter av boken «Mannen – myter, løgn & sannhet». Han har engasjert seg sterkt i mannsrollen i dagens samfunn, les mer i dette intervjuet i magasinet Psykisk helse.

Jon Schultz deltar også i samtalen. Han mistet sønnen sin i selvmord i 2011 og er i dag nestleder i Landsforeningen for etterlatte ved selvmord (LEVE) og sorggruppeleder.

Espen Sondre Nordheim er overlevende etter selvmordsforsøk og studerer i dag til å bli vernepleier. Han engasjerer seg sterkt i selvmordsforeygging, og spesielt i relasjon til mobbing.

Eivind Normann-Eide er psykologspesialist ved Oslo universitetssykehus og er forfatter av boken "Skjønnlitterære selvmord". Han vil lede panelsamtalen.