Inflammatorisk tarmsykdom (IBD) defineres av kronisk betennelse i tarmen, og betegnelsen omfatter sykdommene Crohns sykdom og ulcerøs kolitt.
Disse kroniske sykdommer rammer ofte unge mennesker og medfører behov for livslang oppfølging i helsevesenet og, for mange, bruk av avansert immundempende behandling og noen ganger kirurgi.
.jpg)
Nå skal det nyetablerte Nordic NOIR (Nordic Network of IBD Researchers) jobbe for å løfte norske forskningsmiljøer inn i ledende roller i internasjonale satsinger.
– Nordic NOIR har som hovedmål å øke kvaliteten på norsk IBD-forskning gjennom bedre utnyttelse av data og ressurser, og tettere kobling mellom grunnforskning og klinikk, sier Marte Lie Høivik.
Hun er professor ved Institutt for klinisk medisin ved Universitetet i Oslo (UiO) og overlege ved Gastromedisinsk avdeling på Oslo universitetssykehus (OUS).
Høivik er en av Norges fremste eksperter på IBD, og leder det nye nettverket.
Betydningsfullt for både klinikere og forskere i Norge
Nordic NOIR ønsker også å legge til rette for bedre deling av kompetanse og infrastruktur, og etablere utvekslings- og mentorordninger for yngre forskere.
Nettverket skal også identifisere prosjekter som egner seg for nordisk samarbeid og internasjonal finansiering.
– For norske gastroenterologer vil Nordic NOIR gi bedre tilgang til nasjonale og nordiske samarbeidspartnere, og etablere muligheter for å planlegge nye IBD-studier i Norge og Norden, sier Høivik.
Det skal også etableres en nasjonal styringsgruppe og et pasientråd.
Norge på IBD-kartet
Nordic NOIR er initiert av IBD-forskere fra kliniske miljøer ved OUS, NTNU og Ahus i samarbeid med biostatistikere ved UiO. Alle IBD-interesserte forskere inviteres til å delta i nettverket.
– Ambisjonen er at bedre koordinering og deling av data, metoder og kompetanse skal gi mer forskning på for eksempel presisjonsmedisin, mer kostnadseffektiv behandling og bedre pasientresultater, sier hun, og fortsetter:
– Slik skal Norge og Norden bli tydeligere plassert på IBD-kartet.
Nettverket er nylig bevilget 1,75 millioner kroner fra Norges forskningsråd.