Tormod Rogne tatt opp i Akademiet for yngre forskere

Professor Tormod Rogne ved Institutt for helse og samfunn er en av 10 nye forskere som er tatt opp i AYF. Medlemskapet varer i fire år, frem til oktober 2029.

Akademiet for yngre forskere (AYF) er et uavhengig, tverrfaglig og mangfoldig nettverk for samarbeid og erfaringsutveksling blant yngre forskere. I lagets vedtekter slås det fast at AYF skal fremme verdiene av kunnskap og fri forskning i samfunnet, og bidra til en kunnskapsbasert samfunnsutvikling i Norge og i verden.

 

Bildet kan inneholde: slips, briller, hake, briller, kinn.
Tormod Rogne er professor ved Institutt for helse og samfunn, Avdeling for samfunnsmedisin og global helse.

Tormod Rogne er utdannet lege. Forskningsfeltet hans er innen perinatal epidemiolog – mer konkret handler det om hvordan ulike eksponeringer påvirker helsen til mor og barn, på kort og lang sikt. Noen av hans pågående prosjekter handler om hvordan klimaendringer påvirker svangerskap, rollen til modifiserbare risikofaktorer på reproduktiv helse og svangerskapskomplikasjoner, og langtidskonsekvensene av å være født før termin.

— AYF er en viktig arena for å løfte frem perspektivene og behovene til unge forskere i Norge. Til syvende og sist vil dette være med i utviklingen av et mer kunnskapsbasert samfunn. Jeg ser veldig frem til å bidra med mitt, sier Rogne etter opptaket ble annonsert.

Vi gratulerer Tormod Rogne med medlemskapet i AYF!

Mer om AYF og årets opptak

Akademiet for yngre forskere ble etablert i 2013 på initiativ av Det Norske Videnskaps-Akademi i Oslo. Siden 2020 har AYF vært en selvstendig juridisk og økonomisk enhet.

AYF rekruttere medlemmer fra hele landet, fra ulike fagfelt og ulike institusjoner. Organisasjonen søker yngre forskere som har betydelig og selvstendig vitenskapelig eller kunstnerisk arbeid å vise til, samt har markert seg aktivt og faglig innenfor eget fagfelt.

Til årets opptak var det i alt 88 søkere.

— De nye medlemmene er talentfulle forskere fra en rekke ulike fagfelt, og vi ser fram til alt de skal bidra med i AYF i årene som kommer, sier leder av AYF Guro Nore Fløgstad og nestleder i AYF Bjørn Hallstein Holte til Khrono.

Les mer om Rogne og de andre nye medlemmene på AYFs nettsider.

Publisert 9. okt. 2025 11:08