Injury Prevention and Outcomes following Trauma (IPOT)
Forskere ved SERAF i samarbeid med kolleger blant annet ved OUS har publisert en protokoll-artikkel for et stort samarbeidprosjekt om traumemottak i Norge.

Illustrasjonsfoto: Colourbox.com
I prosjektet er hovedfokuset på personer som etter ulykke eller skade får behandling ved traumemottak i Norge.
For å bedre forstå risikofaktorer for å bli utsatt for traume, og å undersøke hvordan det går med pasienter etter traume skal registerdata fra en rekke nasjonale sosial og helse-registre benyttes som datagrunnlag.
Bruk av vanedannende medisiner kommer til å være en av faktorene som skal undersøkes, både som risikofaktor for å bli utsatt for traume, og som konsekvens av traume.
Prosjektet IPOT (Injury Prevention and long-term Outcomes following Trauma) som benytter data fra Nasjonalt traumeregister har en egen nettside.
Les hele protokollen her