Det medisinske fakultet har flest førstevalgssøkere per studieplass til nytt årstudium i helseøkonomi og administrasjon med 6,7 søkere.
– Det er gledelig å se at Helseøkonomi og administrasjon har blitt så godt tatt i mot, sier Eli Feiring, visedekan for bachelor- og masterstudier.
Hun viser til at det er en stor interesse for helseøkonomi og en tverrfaglig kompetanse om organiseringen av helsetjenestene er etterspurt i helsesektoren.
Helseøkonomi på topp
– Årsstudiumet er rettet mot studenter som ønsker å få en grunnleggende kunnskap om organisering og finansiering av helsetjenestene, og er en introduksjon til vår bachelor i helseledelse og helseøkonomi, sier Eli Feiring.
-(1).jpg)
Bachelorprogrammet har lenge hatt gode søkertall og har i år 4,8 søkere per studieplass.
Søkertallene på masterprogrammene har holdt seg relativt stabilt sammenlignet med fjoråret. Blant de internasjonale masterprogrammene er det master i Health Economics og Policy som har en liten økning opp til 5,9 søkere.
Til det integrerte masterprogrammet klinisk ernæring er det i år noen flere førstevalgssøkere fra i fjor med 2,3 søkere.
Profesjonsstudiet i medisin har totalt fem ulike studievalg til medisin. I år er det flest førstevalgssøkere til medisin i Oslo og Innlandet med 6,3 søkere og medisin i Oslo med 6,0 søkere.
Søkertall for 2026 fra Samordna opptak
Førstevalgsøkere per studieplass på bachelor, master og profesjonsstudiet fra Samordna opptak og lokalopptak:
- Årsstudium i helseøkonomi og administrasjon: 6,7 søkere
- Bachelor i helseledelse og helseøkonomi: 4,8 søkere
- Klinisk ernæring: 2,3 søkere
- Health Economics, Policy and Management: 5,90 søkere
- European Master in Health Economics and Management: 5,26 søkere
- International Community Health: 2,03 søkere
- Folkehelsevitenskap og epidemiologi: 2,79 søkere
- Helseadministrasjon: 2,77 søkere
- Medisin Oslo høst: 6,0 søkere
- Medisin Oslo vår: 4,3 søkere
- Medisin Oslo og Innlandet høst: 6,3 søkere
- Medisin Oslo og Kristiansand høst: 4,6 søkere
- Medisin Oslo og Kristiansand vår: 3,7 søkere
Les mer
Søkertallene 2026: Rekordmange søkere har UiO som førstevalg