8. nasjonale konferanse om Dialektisk atferdsterapi

Onsdag 29. og torsdag 30. mai var nærmere 300 terapeuter, ledere og andre med interesse for DBT samlet på Hamar for å lære, dele, mingle og inspirere hverandre i videre arbeid med å hjelpe pasienter til å få et liv verdt å leve – selve målet i DBT.

To kvinner i samtale. Foto

Professor Michaela Swales, leder for The British Isles DBT Training, i demonstrasjon med psykologspesialist og DBT-terapeut Trine Asskildt. Foto: Silje Pileberg

Dette er den åttende nasjonale DBT-konferansen i rekken. Sykehuset Innlandet var vertskap, og divisjonsdirektør ved psykisk helsevern, Benedicte Thorsen-Dahl, åpnet konferansen sammen med danselinja ved Stange VGS.  

Foreningen N-DBT i samtale med stipendiat og DBT-lærer Kristoffer Bele Ødegård. Foreningen arbeider for å øke kunnskap om og bruk av DBT som behandlingsmetode i Norge. Meld deg inn i N-DBT

Professor Michaela Swales, leder for The British Isles DBT Training, holdt hele den første dagen engasjerende undervisning og workshops over temaene "Boosting your clinical outcomes" og "Lessons from implementation".

Les intervju med Michaela Swales om eksponering

På kvelden var det sosial samling med middag på Hoel Gård og seilas med Skibladner. 

Konferansens andre dag var fylt med spennende innlegg fra det norske forsknings- og DBT-miljøet. Programmet var variert med disse plenarene: 

  • Implementering av DBT Innlandet ved Per Anton Emanuel Åhrén, assisterende divisjonsdirektør, Sykehuset innlandet HF. 
  • Klinikernes erfaring med implementering ved Ellen Rasmussen, klinisk barnevernspedagog og DBT-teamleder, Sykehuset Innlandet HF og Gjertrud Myhrhaug, psykologspesialist, BUP Hamar, Sykehuset Innlandet HF

Les mer om implementering av DBT ved Sykehuset Innlandet

  • Suksessfull implementering av eksponeringsterapi ved Bjarne Hansen, psykolog og direktør, Bergen senter for hjerneplastisitet
  • Hvordan går det med ungdommene når de blir voksne? Kvantitative og kvalitative resultater fra en langtidsoppfølging etter DBT ved Lars Mehlum, prof. dr.med og senterleder, NSSF og Anita Johanna Tørmoen, førsteamanuensis og leder for DBT-utdanningsprogrammet, NSSF

Les intervju med Lars Mehlum 

  • Betydningen av tidlig behandlingsrespons for emosjonsregulering – en langtidsoppfølging av DBT for ungdommer ved Iselin Dibaj, psykolog og doktorgradsstipendiat, NSSF
Psykolog og stipendiat ved NSSF, Iselin Solerød Dibaj, fortalte fra langtidsoppfølging av DBT for ungdommer. 
  • Selvmord ved personlighetsproblematikk. Nye data fra Kartleggingssystemet ved Fredrik Walby, psykologspesialist og forsker NSSF
  • Hvordan kan DBT tilgjengeliggjøres? ved Christiane Wethammer, egenerfaring med DBT for ungdom og Max Skyberg Røseng, egenerfaring med DBT for ungdom og Gjertrud Myhrhaug, psykologspesialist, BUP Hamar, Sykehuset Innlandet HF

Vi fikk også en mengde lærerike parallsesjoner. Se hele programmet her

Årets DBT-team 2024

DBT-teamet PBU Helse Bergen ble vinnere i år. De ble tildelt prisen for sin aktive rolle med å både synliggjøre og fremme DBT som behandlingsmetode. I juryens begrunnelse heter det videre:

«DBT-teamet bidrar med undervisning- og veiledningsoppdrag for hele psykisk helsevern for barn og unge, barnevernsinstitusjoner, ideelle organisasjoner i Bergensområdet samt fast undervisning på medisinstudiet på Universitetet i Bergen og utdanning av LIS-legene i PBU. 

I tillegg tilrettelegger teamet for opplæring og hospitering for helsepersonell fra somatiske avdelinger på Haukeland, BUP og BUFETAT.

Årets DBT-team ble PBU Helse Bergen. Foto. Hanne Holmesland

Utover dette driver teamet et internt kvalitetsregister som måler effekten av behandlingen som gis i teamet.

Dette har dannet bakgrunn for en behandlingsstudie, påbegynt i 2024, som tar sikte på å forbedre og øke kvalitet på DBT-behandling for ungdom. 

Studien har fokus på effekt av behandlingen i ordinær klinisk praksis, samt forebygging av dropout og økt kunnskap omkring grunner til at ungdommer takker nei til DBT i orienteringsfasen.»

Anne Mari Syversen er psykologspesialist og leder ungdomsteamet ved Haukeland i Bergen som består av Silje Bremerthun, Ingrid Sundseth Johansen, Yvonne Ingvaldsen og Viktor Schønning.

Les intervju med teamet i psykologisk.no (for abonnenter)  


Komiteen for 8. nasjonale konferanse om Dialektisk atferdsterapi har bestått av koordinator for DBT-utdanningsprogrammet ved NSSF, Tiril Fredriksen, DBT-teamleder ved DBT-Østfold, Anette Fjeldstad, førsteamanuensis og leder for DBT-utdanningsprogrammet ved NSSF, Anita Johanna Tørmoen (leder), DBT-teamleder ved BUP Hamar, Ellen Rasmussen, assisterende divisjonsdirektør ved Sykehuset Innlandet, Anton Åhrén og tidligere deltaker i DBT for ungdom, Christiane Wethammer.

Takk for nå! 😊

 

Komiteen for 8. nasjonale konferanse i DBT 2024. Foto: Hanne Holmesland
Publisert 31. mai 2024 15:37 - Sist endret 29. okt. 2026 14:24