For niende gang inviterer DBT-utdanningsprogrammet ved NSSF psykoterapimiljøene til seminar. I år skjer det i samarbeid med Psykisk helsevern for barn og unge (PHBU) i Bergen, Betanien distriktspsykiatriske senter (DPS) og Bjørgvin distriktspsykiatriske senter (DPS).
På seminaret vil terapeuter få dypere innsikt i hvordan utvikle gode terapiforløp og samtidig holde seg på sporet ved uforutsette hendelser, tanker og følelser, ifølge Anita Johanna Tørmoen, forsker ved NSSF og leder av programkomiteen.
– I DBT jobber vi terapeuter ofte med pasienter med intens smerte, noe som kan være krevende. Vi påvirker dem, og de påvirker oss. Nå ønsker vi velkommen til en samling som skal hjelpe oss å gjenopprette balansen, innta et dialektisk perspektiv og gjøre jobben vår så godt som mulig, sier hun.
Det fulle programmet for konferansen og påmeldingslenke finner du her.
Ble veiledet av Marsha M. Linehan
Den ledende amerikanske kliniske psykologen og professoren Shireen Rizvi, som jobber ved Montefiore Einstein Medical Center i New York, holder innlegg hele den første dagen.
– Vi er glade for å ha fått med oss Shireen Rizvi. Hun er dagsaktuell med en ny bok og har tidligere kommet med filmer som tilgjengeliggjør livsviktige ferdigheter, sier Tørmoen.

Rizvi tok sin doktorgrad i klinisk psykologi under veiledning av DBT-skaperen Marsha M. Linehan. Den nyeste boken hennes, «Real Skills for Real Life: A DBT Guide to Navigating Stress, Emotions, and Relationships», presenterer 26 kjerne-DBT-ferdigheter for alle som sliter med stress, relasjoner eller kriser.
Samarbeider tett med pasienten
På konferansen vil hun spesielt gå inn på temaene kasusformulering og kjedeanalyser. Selv lager hun grundige kasusformuleringer, altså kart over klientens problemer og årsaker, men endrer dem fleksibelt – og i samarbeid med pasienten – når det trengs. Dette kan hindre polarisering og skape balanse selv i krevende situasjoner, ifølge Tørmoen.
– Rizvi kombinerer kliniske ferdigheter, forskningsinnsikt og formidlingsglede på en unik måte. Deltakere vil kunne forvente å få verktøy som beriker klinisk praksis. Kanskje vil de også lære noen nye ferdigheter for livet selv, sier hun.
Konferansen byr også på en rekke andre foredrag. Blant annet vil psykologspesialistene Anne Mari Syversen og Silje Bremerthun snakke om hvilke faktorer som bidrar til at enkelte unge takker nei til, eller avbryter, DBT-A før fullført behandling. De vil redegjøre for en intensiv variant av DBT som nå prøves ut som et tilbud til de som ikke ville akseptert å starte i standard DBT.