English version of this page

24 millioner til UiO fra Kreftforeningen

Kine Pedersen og Kjetil Tasken har fått 8 millioner hver fra Kreftforeningen til sine prosjekter i høstens tildeling.

Bildet kan inneholde: person, panne, smil, briller, hud.

Førsteamanuensis Kine Pedersen og professor Kjetil Tasken har fått 8 millioner hver fra Kreftforeningen i høstens tildeling.

Av Silje M. Kile Rosseland
Publisert 11. nov. 2024

Førsteamanuensis Kine Pedersen ved Institutt for helse og samfunn, professor Kjetil Tasken ved Institutt for Klinisk medisin får 8 millioner hver fra Kreftforeningen i høstens tildeling.

Professor Arne Klungland, professor II Åslaug Helland og professor II Kristina Lindemann fikk midler med søknad fra Oslo universitetssykehus (OUS). Professor II Anne Hansen Ree fikk midler med søknad fra Akershus universitetssykehus (Ahus).

– Vi er svært glade for tildelingene til våre forskere. Tildelingene til oss i år går til to viktige prosjekter som vi gleder oss til å se resultatene av. Vi gratulerer alle som har fått tildelinger, sier forskningsdekan Jan G. Bjålie.

I tillegg får professor Trine Rounge ved Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet 8 millioner til sitt prosjekt. 

8 millioner til Kine Pedersen (Helsam)

Prosjekt: Helhetlige og bærekraftige tiltak for lungekreftkontroll (LC-CONTROL)

Målet med LC-CONTROL er å bidra til et bedre beslutningsgrunnlag i arbeidet med å forebygge og behandle lungekreft og tobakksrelatert sykdom i Norge. Prosjektet vil undersøke kriterier for screeningdeltakelse og strategier for lungekreftscreening. Forskerne i prosjektet skal også identifisere et sett koordinerte tiltak, som tobakkskontroll, screening og nye kreftbehandlinger, for å redusere byrden av lungekreft.

Se Kine Pedersens personpresentasjon.

8 millioner til Kjetil Tasken (Klinmed)Bildet kan inneholde: panne, smil, briller, øyenbryn, synsomsorg.

Prosjekt: Blokkere regulatoriske T-celler for å gjenopprette kroppens eget immunforsvar mot kreft

Prosjektet skal forske på regulatoriske T-celler og deres rolle i å undertrykke kroppens immunrespons mot kreft. Målet er å utvikle metoder for å deaktivere de undertrykkende T-cellene og dermed gjenopprette immunforsvarets evne til å bekjempe kreft. Prosjektet inkluderer å identifisere og utvikle legemiddelliknende substanser som påvirker regulatoriske T-cellers aktivering og funksjon, og å teste effekten av disse substansene i dyremodeller og pasientprøver. Målet er å finne nye behandlingsmuligheter og diagnostiske verktøy for kreftpasienter.

Se Kjetil Taskens personpresentasjon.

Skyhøy kvalitet på årets prosjekter

Kreftforeningen melder at de mottok 141 søknader som ble vurdert av uavhengige internasjonale eksperter. 27 toppforskere nådde gjennom nåløyet og mottar opptil 8 millioner kroner hver. Prosjektene som får støtte holder skyhøy kvalitet, forteller Ingrid Stenstadvold Ross. 

Midlene fra Kreftforeningen er et uvurderlig bidrag til norsk kreftforskning. Les Kreftforeningens sak om årets tildeling.

Publisert 11. nov. 2024 16:01 - Sist endret 21. nov. 2024 15:24