E-læringsressurser i gynekologi og obstetrikk bidrar til mer variert læring

Nyskaping, samarbeid og et sterkt engasjement for medisinutdanningen ligger bak nye e-læringsressurser i gynekologi og obstetrikk. – Vi må engasjere studentene slik at de opplever undervisningen som relevant for yrket de skal inn i, mener initiativtager Annetine Staff ved Universitetet i Oslo.

Bilde av Annetine Staff og Anne Flem Jacobsen som smiler og holder utstyr som brukes innen gynekologi og obstetrikk i hånden.

Professorene Annetine Staff (t.v.) og Anne Flem Jacobsen (t.h.) er fagansvarlige for e-læringsressursene i obstetrikk og gynekologi. – En kombinasjon av ulike former for undervisning og læring treffer flere typer mennesker, sier Staff. Foto: Ole Aleksander Dyrkorn, OUS.

Av Elin Martine Doeland
Publisert 5. feb. 2025

– Det er veldig gøy at vi har fått det til! Arbeidet med e-læringsressurser har gitt meg en ny giv i undervisningen som jeg synes er veldig inspirerende, sier professor Annetine Staff. 

Sammen med professor Anne Flem Jacobsen er hun fagansvarlig for de nye e-læringsressursene på modul 6 på medisinstudiet ved UiO. Flere lærere har bidratt med fagstoff.  

E-læringsressursene er samlet på en nettside med fagstoff i gynekologi og obstetrikk.

Gjennom tekst, videoer, animasjoner, podkaster og quizer kan studentene lære om svangerskapsundersøkelse, fødsel, gynekologiske undersøkelser, prevensjon, reproduktiv medisin og mye mer.

Quizer som tester læringsmål

For de fleste læringsmål på modulen, finnes det en quiz. Quizene gir studentene en pekepinn på hvordan de ligger an i faget. Underveis får studentene en forklaring på hvorfor et svar er riktig eller galt. 

– Vi ble inspirert av en de kliniske stipendiatene innen pediatri som hadde samlet sammen quiz fra pediatrilærerne på modulen. Vi startet samme prosess innen faget fødselshjelp og kvinnesykdommer, samt for andre fagområder i Modul 6. Vi kvalitetssikret og videreutviklet quizene, og vi lagde flere nye. Vi fikk stor hjelp av et par studenter, sier Staff, og fortsetter:

– Vi håper at studentene går inn på nettsiden og bruker quizene aktivt!

Hvordan undersøke en gravid kvinne?  

Videoene og animasjonene skal bidra til å forberede studentene på legerollen. De er ment å være et supplement til egen ferdighetstrening. 

– Jeg tror at det er mye lettere å forstå det teoretiske når du forstår det praktiske også. For eksempel, hva er det egentlig du kjenner når du undersøker en gravid mage? Og hva skal du skrive i helsekortet for gravide, basert på undersøkelsen? sier Staff. 

Sammen med kollegaer har hun filmet praksiskonsultasjoner. Ofte har de selv fungert som skuespillere. 

– Vi filmer samtalen mellom lege og pasient og noen ganger selve undersøkelsen også, forteller professoren.

Hun vil inspirere studentene til å løfte blikket i møte med pasientene. 

– Jeg vil at studentene skal tenke på menneskene de møter som lege som noe større enn bare akkurat det symptomet eller de tegnene på sykdom som de kommer for. I tillegg synes jeg at det er viktig at de ser på det store bildet, på samfunnsperspektivet, sier hun.

Interaktiv læring som passer for flere studenter 

Leger er som folk flest, mener Staff. De er forskjellige. Noen liker å snakke foran mange mennesker, mens andre er mindre komfortable med det. 

– En kombinasjon av ulike former for undervisning og læring treffer flere typer mennesker. For å unngå at det blir en dialog mellom en lærer og én eller to aktive studenter, bør vi ha ulike tilnærminger, sier hun. 

En av fordelene med e-læringsressursene er at de gir en form for interaktiv læring som passer for de fleste. 

– Interaktiv undervisning kan gjøres på mange måter. Jeg oppfordrer studentene til å løse quizene og bruke e-læringsressursene aktivt. Jeg liker også å bruke verktøy som Mentimeter i timene mine, forteller hun.

Skjermdump fra nettsiden med e-læringsressuerser som viser en oppgave hvor du skal være lege og behandle en virtuell pasient
E-læringsressursene inneholder blant annet caser hvor studentene skal ta imot "virtuelle pasienter". Skjermdump fra e-læringsressurs Virtual patients av Peter Fedorcsak, UiO. 

Undervisning i takt med tiden 

– Hele prosjektet med e-læringsressursene begynte med at jeg utfordret meg selv, sier Staff. 

Hun har et sterkt engasjement for medisinutdanningen og har gjennom mange år jobbet med å utvikle sin egen undervisning. Som professor I føler hun også et særskilt ansvar for utvikling av undervisningen på modulen.

– Jeg tror at vi kanskje ikke er flinke nok til å fornye oss. Pedagogikk utvikler seg hele tiden, det er ikke noe man står stille på. Jeg synes det er gøy å la teknologien hjelpe oss til å være gode pedagoger, sier hun.

– Og studentene forandrer seg jo også, påpeker professoren.

E-læringsressurser istedenfor å google 

Mange av medisinstudentene bruker ikke lenger tradisjonelle lærebøker. 

– Vi vet ikke hva studentene googler seg frem til. Og så får de kanskje etter hvert en type klinisk forståelse som er ganske annerledes enn det vi er opptatt av her i Norge, påpeker Staff.

– I veldig mange land er det en tankegang om at man skal gjøre mest mulig, gjennomføre flest mulig undersøkelser for eksempel. Og det er jo ikke det vi prøver å undervise her, utdyper hun. 

Både med tanke på pasienten og samfunnet er det viktig at klinikere gjør kloke valg. 

– I Norge har vi også en allmennlegetjeneste som fungerer godt, og så henviser vi de pasientene som trenger det videre til spesialisthelsetjenesten, sier hun. 

E-læringsressursene er kvalitetssikret av UiOs egne undervisere.

– Derfor er de et viktig supplement til undervisningen, mener professoren. 

Håper e-læringsressursene er til nytte for medisinstudenter i andre land

E-læringsressursene er i hovedsak på engelsk og ligger åpent tilgjengelig på nett. 

Staff har et sterkt ønske om at de også skal kunne brukes av andre medisinstudenter, både studenter ved andre universiteter i Norge og studenter i land som har mindre ressurser til medisinutdanningen. 

– Mange av modulens lærere innen fødselshjelp og kvinnesykdommer har blant annet bidratt til en nordisk lærebok i gynekologi og obstetrikk på engelsk. Den er ikke bare rettet mot nordiske medisinstudenter, men også mot medisinstudenter i land med mindre ressurser til undervisning, forteller hun, og fortsetter: 

– Jeg håper at e-læringsressursene vil være til nytte også for denne gruppen medisinstudenter.

Ønsker å videreutvikle e-læringsressursene 

Staff snakker varmt om de involverte lærernes bidrag til e-læringsressursene. 

– Lærernes bidrag har vært helt avgjørende for at vi skulle få dette til, sier hun. 

Hun håper på videre støtte fra Det medisinske fakultet for å videreutvikle e-læringsressursene. 

– Jeg ønsker at dette skal være et kontinuerlig opplegg hvor innholdet kvalitetssikres. Det å ha et system for at disse ressursene fremmes, brukes, evalueres og forbedres hadde vært veldig fint, sier hun. 

– Det er derfor av stor betydning for dette arbeidet at MED nå har valgt å sette av egne ressurser til videre arbeid med e-læring, legger hun til. 

Det medisinske fakultet satser på e-læring

Fakultetets satsning på e-læring skal sammen med resten av undervisningen bidra til et integrert opplegg som skal gi aktivitet, repetisjon og læring.

– E-læringsressuersene som er utviklet i gynekologi og obstetrikk for modul 6 er et fint eksempel på dette, sier seksjonssjef ved Seksjon for helsevitenskapelig pedagogikk, HELP, Jessica Lönn-Stensrud. 

HELP støtter utvikling av e-læringsressurser og kan bistå både med den pedagogiske utviklingen, tekniske strukturer og sikker drift. Seksjonen forvalter også såkornsmidler og midler til større helhetlige satsinger, og samarbeider med UiOs pedagogiske støtteenhet, LINK. 

Lönn-Stensrud oppfordrer undervisere som ønsker å utvikle e-læring om å ta kontakt med seksjonen på e-post.

– Vi er veldig positive til all dialog som kan bidra til pedagogisk utvikling, sier hun. 

Saken ble oppdatert 19.5.25

Kontakt

Les mer

Publisert 5. feb. 2025 11:43 - Sist endret 19. mai 2025 12:01