English version of this page

Tall og fakta

Her finner du nøkkeltall for Det medisinske fakultet. Se også fakultetets årsrapport.

Det medisinske fakultet ble grunnlagt i 1814 og er landets eldste medisinske fakultet. Fakultetets undervisning og forskning spenner fra basale biomedisinske fag via kliniske fag til helsefag med en tydelig internasjonal profil.

Fakultetet har høy aktivitet innen formidlingsvirksomhet og innovasjon.

Nøkkeltall 2025

MED-fakultetet

Institutt for helse og samfunn

Institutt for medisinske basalfag

Institutt for klinisk medisin

Norsk senter for molekylær biovitenskap og medisin (NCMBM)

Vitenskapelige publikasjoner2676502344177230
Profesjonsstudier1 111–
Masterprogram7 61––
Bachelorprogram1 1–––
Antall registrerte1 studenter2380900585830–
Antall kandidater på ph.d.-programmet2127017014592510
Avlagte doktorgrader1922720145–
Vitenskapelige årsverk76014721533252
Vitenskapelig ansatte personer139237326269556
Tekniske årsverk1532647111
Teknisk ansatte personer1903739612
Administrative årsverk2824437927
Administrativt ansatte personer31661401057
Økonomi - inntekter totalt1661 mill.242 mill.371 mill.611 mill.103 mill.
Del av budsjett som er eksternt finansiert38 %46 %39 %48 %58 % 

1 Fakultetets profesjonsstudie i medisin består av 12 semestre med totalt 1495 studenter. Oppgitt studentantall for instituttene inkluderer instituttets andel av medisinstudentene og antall studenter på bachelor- og masterprogrammene (totalt 820 ved fakultetet). Inkludert i fakultetets studenttall er også 15 studenter på forskerlinjen i medisinstudiet, og innreisende utvekslingsstudenter: 15 på masternivå, 10 på bachelornivå og 25 på medisinstudiet. Tallene er av personvernhensyn rundet av til nærmeste 5.

2 Antall kandidater pr. vår 2025, innrapportert til DBH 15.02.26. Tallene er rundet av til nærmeste 5. Tallet for MED-fakultetet inkluderer 15 kandidater tatt opp på overordnet nivå ved fakultetet.

Kilder til offisielle tall og fakta om fakultetet

Publisert 2. sep. 2016 16:09 - Sist endret 6. mai 2026 12:39