Nytt kurs i oppmerksomt nærvær for medisinstudenter

Medisinstudiene er krevende, og mange studenter kjenner på et høyt stressnivå. Samarbeidet mellom KLoK, medisinske atferdsfag og Ferdighetssenteret har resultert i et unikt tilbud som retter seg spesifikt mot utfordringene medisinstudenter står overfor.

Fem personer står sammen og smiler.

Ildsjeler bak et nytt kurs for medisinstudentene er Jarle Breivik, Morten Finckenhagen, Michael de Vibe, Susanne Trinh og Lise Mørkved Helsingen. Foto: Kyrre Vigestad, UiO.

Av Christina Heesch
Publisert 17. sep. 2025

Medisinstudenter kan være bekymret for at studiet er krevende og føle på frykten for å gjøre feil som nyutdannet lege. Norsk medisinstudentforening (Nmf) har påpekt behovet for bedre tiltak for å ivareta studentenes mentale helse.

For å hjelpe medisinstudenter med å håndtere studier og kommende arbeidsliv, lanseres nå et nytt kurs i oppmerksomt nærvær - også kalt mindfulness, ved Universitetet i Oslo.

Kurset vil hjelpe studentene med å håndtere den indre perfeksjonisten og kritikeren som mange bærer på, og å forstå og håndtere negative tankemønstre. Studentene får også lære teknikker for å fremme vennlighet mot seg selv og andre – en essensiell ferdighet når man møter mennesker, som pasienter, i vanskelige situasjoner.

– Som fremtidige leger kommer vi til å oppleve mennesker i sine mest sårbare øyeblikk. Vi trenger mentale verktøy for å ta vare på pasientene våre, og like viktig, vi trenger mentale verktøy for å ta vare på oss selv i slike møter. Dette er en av tingene som kurset vil bidra med - å hjelpe oss med å ta vare på oss selv i vanskelige situasjoner i studiet, i praksis og i jobb, sier Susanne Trinh. Hun er medisinstudent på modul 3, og instruktør på kurset.

Trening i mindfulness kan redusere stress

Undersøkelser viser at trening i oppmerksomt nærvær kan redusere stress, styrke emosjonell regulering og forbedre konsentrasjon. I tillegg er det et nyttig verktøy i pasientbehandling.

– Det finnes et omfattende kunnskapsgrunnlag som støtter at kurs i oppmerksomt nærvær kan redusere stress og øke velvære hos medisinstudenter. Det er dette kunnskapsgrunnlaget vi bygger på når vi nå har bestemt oss for å innføre dette som et fast tilbud på for medisinstudenter, forteller Lise Mørkved Helsingen.

Hun er initiativtaker til kurset som er et samarbeid mellom miljøene i KLoK og Avdeling for atferdsmedisin, Ferdighetssenteret, og ikke minst frivillige ildsjeler som Morten Finckenhagen, Michael de Vibe og Susanne Xuan Tam Trinh. Instruktører på kurset er Morten Finckenhagen som er spesialist i allmennmedisin med 30 års erfaring som fastlege, og Susanne Trinh, som er medisinstudent på modul 3.

Fast kurs som skal tilbys medisinstudenter 

– Vi gjennomførte dette kurset våren 2025 for rundt 30 studenter. Medisinstudentene var gjennomgående svært positive i evalueringen av det forrige kurset. De rapporterte at de lærte teknikker og grunnholdninger til livet som de ville ha glede av i resten av studielivet, men også i jobben som lege, sier Helsingen.

Videre kommer gruppen til å gjennomføre grundige kursevalueringer etter hvert kurs, og bruke dette i det videre arbeidet med å gjennomføre og forbedre kurset på Det medisinske fakultet. Høstens kurs er allerede fylt opp med 30 deltagere.

–  Kurset skal gjennom det neste året bli en del av Ferdighetssenterets faste kursportefølje for medisinstudenter. Vi arrangerer kurset denne høsten, og deretter nytt kurs i vårsemesteret. Parallelt utdanner vi studentinstruktører som fra høsten 2026 skal holde kurs på egenhånd for sine medstudenter, sier Helsingen.

–  Mindfulness er ikke en “quick fix”. På samme måte som at det tar tid å tilegne seg teoretisk og praktisk kunnskap, tar det tid å lære seg mentale ferdigheter. Likevel gir kurset oss en fin introduksjon, og en unik mulighet til å bli bedre kjent med oss selv, sammen med gode medstudenter og engasjerte instruktører, avslutter Trinh.

Bildet kan inneholde: skulder, møbler, sitter, murstein, stol.
Foto: Kyrre Vigestad, UiO.

Les mer

Livsmestring for legestudenter

Studentveiledningen for medisinsudenter

Læringsmiljø på Det medisinske fakultet

Publisert 17. sep. 2025 12:46 - Sist endret 9. okt. 2026 14:13