Jan Helge Solbakk

Bilde av Jan Helge Solbakk
English version of this page
Telefon +47 22844641
Mobiltelefon 99235752
Brukernavn
Besøksadresse Kirkeveien 166 Fredrik Holsts hus 0450 Oslo
Postadresse Postboks 1130 Blindern 0318 Oslo

Faglige interesser

  • Antikkens filosofi og litteratur
  • Bioetikk
  • Bioetikk og skjønnlitteratur
  • Bioetikk og film
  • Bioetikk og menneskerettigheter
  • Forskningsetikk
  • Grunnlagsproblemer i medisinsk etikk
  • Global forskningsetikk og fordelingsrettferdighet
  • Medisinsk filosofi
  • Vitenskapsetikk

Undervisning

  • Grunnutdanningen i medisin
  • Doktorgradsprogrammet, Det medisinske fakultet
  • Master i internasjonal helse

Bakgrunn

  • Professor i medisinsk etikk, Senter for medisinsk etikk, Det medisinske fakultet, UiO, 01.09.96-
  • Professor II i medisinsk vitenskapsteori og etikk, Senter for Internasjonal helse, Det medisinske fakultet, UiB, 15.02.96-31.03.11
  • Chief of Bioethics, UNESCO, Paris, 15.02.07-15.08.08
  • Leder Senter for medisinsk etikk, Det medisinske fakultet, UiO, 01.09.96-14.02.07
  • Sekretær for Rådet for medisinsk forsknings etikkutvalg, 15.06.87-14.06.90
  • Sekretariatsleder for Den nasjonale forskningsetiske komite for medisinsk og helserelatert forskning, 15.06.90-31.08.96
  • Dr. philos, UiO (Antikkens filosofi), 18.09.93
  • Doktorgradsstipendiat i medisinsk etikk (NFR) 1988-89
  • Cand. theol, UiO, juni 1989
  • Cand. med., UiO, desember 1987
  • Studentstipenidiat i medisinsk etikk (NFR) 1987-88
  • Fransk statsstipendiat i teologi, 15.10.85-15.07.86, Universitetet i Strasbourg, Frankrike
  • Studentstipend i teologi, 1.01.84-31.12.84, Maison Albert Schweitzer, Gunsbach, Frankrike
  • Legevikar, Psykiatrisk klinikk, Namdal sykehus, 1.04-31.09.85
  • Realfagsstudier (30 vektall kjemi og matematikk), Norges Lærerhøyskole, Trondheim, august 1976-juni 1978
  • Pleiemedhjelper, Rotvoll psykiatriske sykehus, 15.06-14.09.77
  • Pleiemedhjelper, Rotvoll psykiatriske sykehus, 15.06-14.09.78
  • Pleiemedhjelper, Namdal sykehus, 15.08.75-14.08.76

CV (pdf)

Priser

  • Teologisk embedseksamen, innstilling (Hovedkarakter: Laudabilis praeceteris)

Verv

  • Leder, International Society of Stem Cell Research’s (ISSCR) Ethics and Public Policy Committee, juli 2010-2013
  • Medlem, Comité Científico, Revista Redbioética/UNESCO (a Latin-American journal in bioethics), January 2010-
  • Member of the International Advisory Board of Journal of Medical Ethics
  • Medlem, Editorial Board, Basic Bioethics Series - The MIT Press, januar 2008-
  • Medlem, UNESCO’s Task force of experts set up in connection with the project Assisting Bioethics Committees, august 2008-
  • Medlem, the Biomedical Ethics Funding Committee, the Wellcome Trust, London, januar 2007-
  • Medlem av European and Developing Countries Clinical Trial Partnership’s Ethics Committee, januar 2006-
  • Medlem av en Expert STRATA Group, etablert av EU-kommisjonen for å utarbeide rapporten, Ethical, legal and social aspects of genetic testing: research, development and clinical applications, December 2002-May 2004.
  • Medlem av en arbeidsgruppe etablert av Europarådet for å utarbeide en protokoll vedrørende kapitlet om medisinsk genetikk I Europarådets Konvensjon om Biomedisin og menneskerettigheter, 1998-2003.
  • Leder av en ad hoc kommite etablert av Helsedepartementet for å utarbeide rapporten, Stamceller fra aborterte fostre og befruktede egg – medisinsk forskning, klinisk anvendelse og mulige alternativer, Oslo, oktober 1999-februar 2000.
  • Medlem av Menneskerettighetsutvalget, Den norske legeforening, 1992-2003.
  • Medlem av Bioteknologinemda, 1999-2004.

Samarbeid

  • Professor Juan Jorge Michel Fariña, Universidad de Buenos Aires, Buenos Aires, Argentina
  • Professor Volnei Garrafa, Universitetet I Brasilia, Brasil
  • Professor Roger Strand, Universitetet I Bergen
Publisert 12. apr. 2011 16:59 - Sist endret 22. jan. 2020 13:03