Kan overfladiske fødselsrifter gi plager etter fødsel?

Fødsel er en stor livsendring for mange kvinner. Men hva skjer når underlivsplager etter fødselen overskygger gleden, og du ikke får klare svar på hva som er galt?

Kvinne med nyfødt barn, i sykehussengen.

De fleste som har født får høre at alt ser fint ut. Men det er ikke alltid det stemmer. Foto: Colourbox

Av Hanne Sether Lilleberg
Publisert 23. okt. 2024

Se for deg lykkefølelsen til en nybakt mor som får sitt nyfødte barn på brystet etter en lang og strevsom fødsel. Kvinnen fikk, i likhet med nesten 80 prosent av alle som føder for første gang, en fødselsrift som måtte sys. «Heldigvis» var det en overfladisk fødselsrift som man antar ikke gir noen plager på lengre sikt. 

Mange kvinner får underlivsplager etter fødsel

Men for noen stopper ikke utfordringene der. Flere kvinner søker nå hjelp for underlivsplager, selv etter overfladiske rifter. Mange opplever at sexlivet har endret seg med enten økte smerter eller nedsatt følelse. Andre opplever prompelyder fra skjeden eller vanskeligheter med avføring som krever at de må legge press på fra skjeden for å få den ut. Likevel får mange beskjed om at dette er normalt, eller at «det ser fint ut» når de oppsøker helsehjelp. 

- Alt ser fint ut, sier vi leger. Men er vi egentlig sikre på det?

Hva er egentlig mellomkjøttet?

tegning av kvinnens underliv
Mellomkjøttet ligger mellom endetarmen og skjeden. Illustrasjon: Biorender

De fleste fødselsrifter oppstår mellom skjeden og endetarmen – i det vi på norsk kaller mellomkjøttet. Mellomkjøttets anatomi er komplisert og dårlig forstått. Det finnes kun noen få forskningsstudier for å kartlegge mellomkjøttet, og disse er i stor grad gjort på menn eller kvinner som aldri har født. 

Men hva med kvinner etter fødsel? Særlig de som opplever plager etter sin fødsel? Uten tilstrekkelig kunnskap om hva som er normalt, kan helsepersonell ha vanskeligheter med å gi gode svar, stille riktige diagnoser og gi god behandling hos kvinner med underlivsplager.

Tredimensjonal ultralyd kan gi ny kunnskap om skader i mellomkjøttet

For å tette kunnskapshullet, pågår «Perineumstudien» ved Akershus Universitetssykehus. Med 1022 inkluderte kvinner kartlegger vi hvordan mellomkjøttets anatomi ser ut etter fødsel og overfladiske fødselsrifter, ved hjelp av en spesiell 3D-ultralyd. Denne ultralyden gir unik og detaljert fremstilling av de ulike musklene i mellomkjøttet. 

Som noen av de første i verden til å bruke denne ultralyden på kvinner etter fødsel, har vi jobbet med å definere hva som faktisk er normalt, og hva som regnes som endringer i musklene etter fødsel. Vi har undersøkt om 
•    vi forskere tolker de samme bildene likt.
•    det er en sammenheng mellom våre ultralydfunn og de plagene kvinnene selv rapporter. 

De foreløpige, upubliserte resultatene er svært lovende. Kvinner med muskulære endringer på ultralyd har mer enn dobbelt så høy sannsynlighet for å oppleve underlivsplager som smerter, endret seksualliv, prompelyder fra skjeden, og problemer med avføringen etter fødsel. Flere resultater er på vei. 

Vi ønsker å gi nybakte mødre bedre oppfølging

Håpet med forskningen min er å gi økt forståelse for hvordan mellomkjøttet ser ut etter fødsel, slik at vi kan gi bedre svar og behandling til kvinner som sliter med fødselsrelaterte plager. 

Målet må være at ingen møter utsagnet «alt ser fint ut» i situasjoner der vi egentlig ikke vet om dette stemmer. Dette skylder vi dagens og fremtidens mødre – de fortjener bedre.

Les mer

Ny kunnskap om fødselsrifter kan gi bedre fødselsomsorg

Andre blogginnlegg om lignende tema

Abonner på varsling av nye blogginnlegg

Emneord: barn og unge, kvinnehelse, graviditet, fødsel, smerte
Publisert 23. okt. 2024 12:05 - Sist endret 21. mars 2025 14:15
Lege undersøker et barns tunge

Medisinbloggen

En fagblogg fra Det medisinske fakultet, UiO.

Er du forsker hos oss og ønsker å skrive for Medisinbloggen?
Send e-post til medisinbloggen@medisin.uio.no

Ønsker du beskjed når det kommer nye innlegg?
Abonner på oppdatering her